• Tento svátek se každoročně slaví první říjnový pátek, letos tedy 4.října 2024. A protože úsměv je hlavní artikl Zdravotního klauna, rozhodli jsme tento speciální den každoročně připomínat. Moc dobře totiž víme, jakou může mít jeden zdánlivě obyčejný úsměv moc.
  • Kořeny tohoto svátku sahají až do roku 1963, kdy umělec a grafik Harvey Ball vytvořil na objednávku společnosti State Mutual Life Assurance Company, která chtěla zvýšit morálku svých zaměstnanců, úplně první smajlík. Ten se rychle ujal jako celosvětový symbol úsměvu, radosti a štěstí.
  • V roce 2012 pak představila Organizace Spojených Národů dokument s názvem Světová zpráva o štěstí. Podle ní jsou štěstí a spokojenost základními životními hodnotami, ale také klíčovými faktory trvale udržitelného rozvoje. Spolu s uvedením této zprávy zároveň OSN oficiálně vyhlásila Mezinárodní den úsměvu.

Vyzkoušejte náš klaunský filtr a pošlete ještě více úsměvů mezi své přátele a blízké

Filtr si můžete vyzkoušet jak na Facebooku tak na Instagramu.

Najdi v sobě klauna

Co znamená „najít v sobě klauna“? Najít v každodenních chybách či nedokonalostech něco pozitivního. Místo stresu se zastavit, zpomalit, zasmát se. Sobě, náročné situaci, chybě.

umělecký ředitel

ředitelka organizace

ředitel marketingu a fundraisingu

manažerka komunikace

umělecký ředitel

My v organizaci Zdravotní klaun víme, že úsměv a duševní pohoda pozitivně celkově ovlivňují náš život. A máme na to i vědecké studie: 

Návštěva Zdravotních klaunů má pozitivní vliv na vnímání bolesti. Potvrdil to výzkum, který se zaměřil na roli Zdravotních klaunů v managementu bolesti dětských pacientů v intenzivní péči. Na vzorku 168 dětí zjistil, že práce Zdravotního klauna snižuje vnímání bolesti dětí hospitalizovaných na JIP, a tím pozitivně ovlivňuje jejich psychický stav.

Další česká studie z roku 2022 potvrzuje pozitivní vliv Zdravotních klaunů u dětí podstupující operaci. Výzkum prokázal, že děti, které během čekání na operaci doprovázel Zdravotní klaun, reagovaly výrazně pozitivněji než ty, které nedoprovázel. Lepší psychický stav uváděli také rodiče dětí v intervenční skupině. Efekt klaunské návštěvy navíc přetrvával i po odchodů klaunů.  

Zajímá vás, jak Zdravotní klauni pracují? Pohodlně se usaďte a vyberte si z naší nabídky. Na menu najdete dokument, knihy i seriál Sundej nos!

Dokument přibližuje, jakým způsobem klauni navazují s dětskými pacienty kontakt a jak s nimi komunikují – především za využití muzikoterapie. Hlavně ale film zachycuje často překvapivé a povzbudivé reakce dětí s různými handicapy.

Kolem profese Zdravotních klaunů mnohdy panuje spousta předsudků a otázek. Rozhodli jsme se proto přiblížit práci Zdravotních klaunů prostřednictvím pořadu Sundej nos. Zjistíte například, jak se klaunuje pro děti s kombinovaným postižením, na dětské psychiatrii, jak pomáhá muzikoterapie nebo jak vzniká klaunský kostým.

Stejně jako není nic v životě černobílé, nemohl by ani smích existovat bez pláče. Při čtení malých zázraků možná zažijete obojí, ale jedno je jisté – příběhy vás chytí za srdce. 

Ještě více příběhů z per Zdravotních klaunů.

Kniha slouží jako částečně odborný, trochu beletristický a dílem praktický průvodce někdy až překvapivě spletitým terénem humoru v podobě, v které se vyskytuje v nemocnicích a dalších zdravotnických či pečovatelských zařízeních.

Adéla Červená
manažerka komunikace
abaton-monitoring